Petrochemical Fire Fighting

Falckon which has an extensive experience in the world’s leading petrochemical, oil and gas industries is a reliable and strong partner in crisis management of your facilities. With its expertise and the most advanced resources required to protect your facilities against fire, Falckon ensures the best configuration of fire safety in your petrochemical facilities.

Due to its nature, petrochemical facilities among the high risk sectors face with various fire and explosion hazards at every moment of the production phase until removed from the source, logistic processes, storage and post-production activities. To support you and ensure that your facilities and business sustainability continue in the safest way, review and evaluation of the protection systems of investors, operators and even insurance companies in the petrochemical industry are considered within the scope of fire fighting services for the whole process in national sense.

Performing the necessary optimization is a very sensitive and comprehensive issue in terms of life and property safety and business continuity to enable the fire fighting systems to function in the safest way and minimize the risk factors to provide the highest level of performance.

Petrochemical
Fire Fighting Services

Özellikle son 10 yıldır hızlı bir gelişme içerisine girerek, sıklıkla kullanılmaya başlanmış olan Nükleer enerji endüstrisinde ortaya çıkan büyüme ile birlikte ulusal ve uluslararası alanda güvenlik politikaları ve risk yönetimi konularında yeni bir yüze kavuşmuştur. Nükleer yangın ile mücadele sistemleri, risk yönetimi ve güvenlik uygulamalarının gözden geçirilerek geliştirilmesine ve nükleer enerjinin daha güvenli bir şekilde kullanılmaya başlanmasına olanak tanımıştır. Konusunda derin bir geçmişe sahip olan Falckon yangın ile mücadele hizmetleri, nükleer santrallerin uluslararası kabul görmüş güvenlik uygulamaları çerçevesinde en son teknoloji ile korunmasını sağlamak üzere araştırma ve geliştirme çalışmalarına ara vermeden devam etmektedir. 

Nükleer yangın konusu, üzerinde hassasiyetle çalışılması gereken ve tesislerin her alanında kapsamlı bir yapılandırma gerektiren özel bir çalışma alanıdır. Nükleer yangın ile mücadele konusunda güvenilirliği sağlamak, ulusal ve uluslararası platformlar ve kamuoyu açısından oldukça önemlidir. Yaptığı işin öneminin bilincinde olan Falckon yangın ile mücadele hizmetleri, nükleer yangın konusunda da senelerdir bir çok tesiste olduğu gibi, nükleer operatörlerin yangına karşı en kapsamlı şekilde yapılandırılması için güvenilir bir iş ortağıdır. 

Falckon nükleer yangın ile mücadele hizmetleri sayesinde tesisleriniz, konusunda uzman ve profesyonel yangın mühendislerinin analiz ve çalışmalarından geçerek, üst düzey, birinci sınıf yangın güvenlik sistemleri ile çevrelenir. Uzun dönemli çalışma ortağınız olacak olan Falckon, ihtiyaçlarınızın fazlasıyla sizlere alarm durumlarında olduğu gibi, öncesinde risk faktörlerini en aza indirgemek ve olası facia risklerinin önüne geçmek için çalışmaktadır. 

Nükleer enerji üreten tesislerinizin yapısına özel olarak hazırlanacak olan hizmet paketleri ile tam anlamıyla size ve tesislerinize özel güvenlilir ve güvenli bir yapıya kavuşarak, hizmetlerinizin sağlıklı ve güvenilir bir şekilde devamlılığını garanti altına almış olursunuz.

Fire fighting services provided for nuclear and other power plants

Falckon has taken its place in the international platform with more than 100 years of experience in firefighting and has been continuing its reliable business partnerships in petrochemicals for years. In sectors with high risks such as petrol, gas and chemicals, fire protection systems should be established in a comprehensive and reliable manner. Falckon undertakes the following duties in petrochemical fire fighting services:

  • To design the facilities in the best way in terms of security performances,
  • To control and set the compliance with national and international standards
  • To provide compliance with the requirements of national legal standards
  • To evaluate the fire and explosion scenario combinations
  • To conduct and present risk analysis
  • To configure fire protection systems
  • To perform the constant and regular configuration of the periodic maintenance of the systems
  • To realize emergency planning
  • To provide fire-trainings
  • To provide fire consultancy

and supports your sustainability by its experienced and reliable partnerships.

Customized Service on Fire Protection

As Falckon Industrial Fire Fighting services, our concept is to provide customized services based on your needs. We design all our solutions and fire-related services based on your needs and structure your organization’s fire fighting requirements after conducting fire risk assessments and analyzes.

We optimize our customized service methods in your chemical and pharmaceutical production facilities, terminals and refineries based on your needs. We ensure that the team, equipment and systems are customized and presented, and the problems that may arise in alarm situations are controlled from a single point and we provide a reliable and long-term business partnership to take your burden away.

We provide a comprehensive and effective fire protection to our customers including  multinational companies in the gas, petrochemical and oil industries.

Online Training continues in each corner of Turkey!

Falckon Private fire services provide industrial fire services in different sectors across the world.